HISTORIA

Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich jest jednostką naukowo-dydaktyczną Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach.

Katedra powstała we wrześniu 2011 r. Jej kierownikiem jest dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak. Katedra korzysta z doświadczeń Pracowni Badań nad Językiem Polskim i Literaturą Polską na Świecie (2004-2011). Współpracuje z innymi jednostkami naukowo-dydaktycznymi Wydziału Filologicznego, m. in. z Instytutem Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, Instytutem Języka Polskiego im. prof. Ireny Bajerowej, Instytutem Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych, Katedrą Literatury Porównawczej, Katedrą Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej, Katedrą Filologii Klasycznej. Ważną rolę pełni współpraca ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej, w której niemal wszyscy członkowie Katedry zdobywali doświadczenie glottodydaktyczne.

Katedra ma charakter interdyscyplinarny. Pracownicy zatrudnieni w jednostce to językoznawcy, kulturoznawcy i literaturoznawcy o różnorodnych zainteresowaniach naukowych. Ogniwem zasadniczym badań naukowych i dydaktyki jest język i kultura polska w kontekście kultur światowych. Prowadzone zadania badawcze koncentrują się wokół zagadnień języka i kultury polskiej w świecie, adaptacji w języku i kulturze oraz glottodydaktyki polonistycznej.

Katedra organizuje cykliczne międzynarodowe konferencje „Literatura polska w świecie”, „Adaptacje”, jak również – wraz z Katedrą DJiLP – seminaria poświęcone zagadnieniom dydaktyki i glottodydaktyki polonistycznej.

Katedra opiekuje się kierunkiem: międzynarodowe studia polskie ze specjalnościami: kultura i komunikacja w biznesie, kultura i komunikacja w dyplomacji, kultura i komunikacja w turystyce na studiach I stopnia oraz translatoryka, publicystyka kulturalna, doradztwo kulturowe na studiach II stopnia, jak również specjalnością edukacja polonistyczna cudzoziemców na filologii polskiej II stopnia. Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia na kierunkach: międzynarodowe studia polskie, filologia polska, komunikacja promocyjna i kryzysowa, jak również na kursach przygotowawczym dla kandydatów pochodzenia polskiego na studia w Polsce, na Studiach Podyplomowych Nauczania Języka i Kultury Polskiej Cudzoziemców prowadzonych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz na Akademii Dyplomacji.

Katedra współpracuje z wieloma zagranicznymi jednostkami naukowo-badawczymi. Nawiązała również współpracę z kilkoma szkołami ponadgimnazjalnymi.

Aktualny skład osobowy Katedry

Pracownicy etatowi: