Uniwersytet Św. Cyryla i Metodego w Skopju

Skopje to stolica i największe miasto Macedonii. Położone jest w kotlinie nad rzeką Wardar. Ze względu na swą burzliwą historię miasto jest swoistym konglomeratem kultur, który uwidacznia się we wspaniałych zabytkach, jak rzymsko-bizantyjski akwedukt z I wieku n.e., górująca nad centrum miasta skopijska Twierdza Kale odkrywająca tajemnice epoki neolitu i brązu, przepiękna XII-wieczna cerkiew św. Pantalejmona w Nerezi, zachwycająca bizantyjską architekturą i freskami, średniowieczny kamienny most łączący nowoczesne centrum Skopja z orientalną, przypominającą czasy tureckiego panowania starówką, kryjącą wśród licznych zaułków zabytki kultury zarówno muzułmańskiej, jak i prawosławnej, liczne knajpki i restauracyjki oferujące wspaniałości macedońskiej kuchni. Tu możesz również zakosztować bardzo dobrych macedońskich win i tradycyjnego trunku – rakii. Prócz wspaniałości historycznych w Skopju i jego okolicach podziwiać można wspaniałe pomniki przyrody, m.in. imponujący Kanion Matka, skrywający jedną z najgłębszych jaskiń Europy. Skopje to intensywnie rozwijające się nowoczesne miasto, stolica tętniąca życiem, w której odbywa się dużo festiwali, koncertów i innych imprez kulturalnych.
Skopje jest również głównym ośrodkiem naukowym kraju. Tu swoją siedzibę ma Macedońska Akademia Nauk i Sztuk, gdzie pracuje nasza rodaczka, wybitna profesor i językoznawczyni Zuzanna Topolińska. W Skopju mieści się również największa uczelnia w Macedonii, Uniwersytet św. św. Cyryla i Metodego, oferująca studia aż na 23 wydziałach, m.in. filologicznym, filozoficznym, prawniczym, ekonomicznym, sztuk pięknych, teatralnym, matematycznym, informatycznym i wielu innych. Otwartość Macedończyków z pewnością sprawi, że studiowanie w Skopju należeć będzie do najlepszych okresów Waszego studenckiego życia.

5 powodów, dla których warto studiować w Skopju:

1. Piękne zabytki, cudowna przyroda – wspaniała okazja do zwiedzania i poznania nowych, ciekawych miejsc.
  2. Wielokulturowość miasta – możliwość poczucia i posmakowania przeplatających się wpływów różnych kultur i poznania ludzi różnych narodowości: Macedończyków, Serbów, Chorwatów, Albańczyków, Turków i wielu, wielu innych.
  3. Bliskość przepięknej Ochrydy, miasta wpisanego na listę kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa UNESCO, kolebki naszego słowiańskiego języka, gdzie swoją misję prowadzili św. Cyryl i św. Metody, nad cudownym Jeziorem Ochrydzkim.
  4. Ogromny wybór wydziałów i kierunków studiów.
  5. Możliwość poznania nowego języka z grupy języków słowiańskich, tak bliskiego, a jednak tak odległego.