Uniwersytet Nauk Stosowanych w Kolonii

IBiIN: bibliologia i informatologia oraz dziennikarstwo i komunikacja

Położona nad Renem Kolonia to znakomite miejsce, aby zasmakować studenckiego życia w Niemczech. Historia tego najstarszego z dużych miast niemieckich sięga czasów rzymskich – założone zostało już w 50 r. n.e. na terenie osady legionowej, w której przyszła na świat cesarzowa Agrypina Młodsza – to na jej cześć miasto nazwano Colonia Claudia Ara Agrippinensium. Od IV w., kiedy powstało tu biskupstwo, Kolonia jest jednym z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie – po dzień dzisiejszy wizytówką miasta i najbardziej rozpoznawalnym obiektem architektonicznym jest monumentalna gotycka Katedra Św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Jednocześnie to hanzeatyckie miasto od wieków słynie z prężnego rozwoju przemysłu, motoryzacji i handlu, jest ważnym węzłem transportowo-komunikacyjnym, a także jednym z największych ośrodków akademickich na niemieckiej mapie szkolnictwa wyższego. To tutaj w 1388 r. ufundowano pierwszy niemiecki uniwersytet miejski, będący jedną z najstarszych wyższych uczelni w Europie. Kształcili się w nim i wykładali wybitni uczeni i przedstawiciele świata kultury, m.in. katoliccy doktorzy Kościoła: św. Albert Wielki i św. Tomasz z Akwinu oraz laureaci Nagrody Nobla: z 1950 r. – Kurt Alder (w dziedzinie chemii), 1972 r. – Heinrich Böll (w dziedzinie literatury), 2007 r. – Peter Grünberg (w dziedzinie fizyki). Dziś Kolonia to tętniące życiem, kosmopolityczne miasto, w którym dziedzictwo historyczne perfekcyjnie splata się z nowoczesnością. Warto tu zwiedzić choć niektóre z 12 kościołów romańskich, skorzystać z oferty licznych muzeów (np. muzeów sztuki: Schnütgen, Wallraf-Richartz czy Ludwig, Muzeum Rzymsko-Germańskiego albo, z zupełnie innej bajki, Muzeum Czekolady), a także zaopatrzyć się w oryginalną Wodę Kolońską i spróbować jedynego w swoim rodzaju lokalnego piwa Kölsch.
Wyższa Szkoła Zawodowa w Kolonii to największa uczelnia tupu Fachhochschule w Niemczech. Kształci się tu obecnie około 22 500 studentów. Charakterystyczny dla niemieckich studiów o profilu zawodowym jest bardzo silny nacisk na kształcenie praktyczne i wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

5 powodów, dla których warto studiować w Kolonii:

1. Możliwość studiowania w jednym z najstarszych i największych ośrodków akademickich w Europie.
  2. Sposobność do zapoznania się z kulturą i dziedzictwem historycznym naszych zachodnich sąsiadów.
  3. Okazja do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z ludźmi z różnych stron świata.
  4. Możliwość wysłuchania koncertu organowego w największej gotyckiej katedrze Europy.
  5. Możliwość uczestniczenia w licznych imprezach kulturalnych i festiwalach – np. kolońskim karnawale, nazywanym „piątą porą roku”.