Uniwersytet im. Humboldtów w Berlinie

Berlin to stolica jednego z najstarszych państw świata, gdzie nowoczesność łączy się z historią. Ma przejrzysty plan oraz rozwiązania komunikacyjne, które z łatwością pozwalają poruszać się po mieście. Dzięki rozbudowanej sieci autostrad oraz portów lotniczych jest miejscem, z którego można dostać się do każdego zakątka Europy, a także i świata. Miłośnikom muzyki klasycznej Berlin oferuje kilka orkiestr symfonicznych, chórów, a fanom muzyki elektronicznej proponuje festiwal Love Parade, który jest prawdziwym świętem muzyki techno. Koneserom wszelakich sztuk plastycznych oraz architektury Berlin proponuje liczne muzea, na szczególną uwagę zasługuje Wyspa Muzeów w Berlinie (Museumsinsel) – tam można m.in. podziwiać Pergamon i przepiękną Nefretete.
Uniwersytet im. Humboldtów jest jednym z czterech najstarszych uniwersytetów założonych w Niemczech, co przekłada się na wysoki poziom dydaktyczny. Z tym uniwersytetem były związane tak sławne osobistości, jak: Otto von Bismarck, Heinrich Heine, Kurt Tucholsky, Friedrich Engels, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Karl Marx, Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling, Arthur Schopenhauer, Albert Einstein. Wśród wielu kierunków, które oferuje ta uczelnia, specjalną uwagę należy zwrócić na wydział historii sztuki. Studia w Berlinie dają okazję nie tylko do teoretycznego zgłębiania wiedzy o sztuce, ale także dzięki licznym zbiorom w muzeach, dają możliwość obcowania z największymi artystami naszej historii.
Umowa Uniwersytetu Śląskiego ze slawistyką Uniwersytetu im. Humboldtów przewiduje tylko wymianę wykładowców.