Université Charles-de-Gaulle Lille 3

Niezwykłe miasto, Lille, leżące na granicy z Belgią, uznawane jest za stolicę północnej Francji. Jako miasto z tysiącletnią historią Lille posiada wiele architektonicznych atrakcji. Jedną z nich jest przepiękny plac Generała De Gaulle’a, przy którym można podziwiać wiele malowniczych XVII-wiecznych kamieniczek.

Miejscem wartym odwiedzenia dla koneserów i wielbicieli malarstwa jest XIX-wieczny Pałac Sztuk Pięknych, gromadzący dzieła takich twórców, jak Rubens, van Dyck, Goya, Delacroix, impresjoniści. Szczególnym obiektem jest Bazylika katedralna Notre-Dame-de-la-Treille z cudowną figurą Matki Boskiej. Lille cieszy się sławą „młodego duchem” miasta, organizowanych tu jest wiele imprez kulturalnych, z których najsłynniejsze jest uroczyste otwarcie największego pchlego targu w Europie – Bradiere, który rok rocznie gromadzi około 2 miliony handlarzy, antykwariuszy i hobbystów. W 2004 r. Europejska Stolica Kultury. Niedaleko stąd jest miasteczko Bergues (znane z filmu „Jeszcze dalej niż północ”), w centrum którego stoi słynny z filmu barak z frytkami. W samym Lille można skosztować specjałów północnofrancuskiej kuchni „Ch’tis”.
     Université Charles-de-Gaulle Lille 3 specjalizuje się w kształceniu kadr w dziedzinie nauk humanistycznych oraz społecznych. Uniwersytet Lille 3 jest oddalony od centrum miasta o kilka stacji kolejką. Historia tej uczelni datuje się na rok 1562, ma wieloletnią tradycję dydaktyczną, co przekłada się na wysoką jakość kształcenia.

5 powodów, dla których warto studiować w Lille:

1. Zachwycająca XVII-wieczna architektura.
  2. Bliskość granicy z Belgią umożliwia zwiedzanie także innego kraju. Stąd biegnie linia TGV z Paryża do Brukseli oraz przez Eurotunel do Londynu
  3. Jesteś zapalonym zbieraczem starych książek lub innych rzeczy? – na targu Bradiere z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
  4. Ciekawe rozmowy na temat regionalnej tożsamości w tym bliskim nam (kiedyś też górniczym) regionie.
  5. Kiedy już zmęczysz się zwiedzaniem targu zawsze możesz zatrzymać się i zjeść coś z regionalnych przysmaków i popić prawdziwym francuskim winem lub belgijskim piwem.